Tydzień Turystyki Szkolnej 21 - 25 maja 2012 r.

Złoty Stok

Co roku w maju rozpoczyna się okres wycieczkowy w naszej szkole – Tydzień Turystyki Szkolnej. Tym razem klasa II i III – 23 maja wraz z wychowawczyniami i panią Agnieszką Pieczarą wyruszyła wspólnie poznawać tajemnice Kopalni Złota w Złotym Stoku. Jak przystało na poszukiwaczy złota rozpoczęliśmy przygodę od wypłukiwania go z pisaku. Następnie udaliśmy się w podróż podziemnym spływem łodzią.  Podczas zwiedzania kopalni spotkaliśmy Gnoma w Chodniku Śmierci, słuchaliśmy opowieści Alchemika, podziwialiśmy podziemny wodospad i wyjechaliśmy na powierzchnię „Pomarańczowym Tramwajem”. Na zakończenie wyprawy po złoto zostaliśmy obdarowani specjalnie wybitą pamiątkową monetą. Ponieważ poszukiwania były dość intensywne na zakończenie przy ognisku z przyjemnością upiekliśmy kiełbaski i zjedliśmy inne smakołyki. Sobie i swoim bliskim zakupiliśmy pamiątki. Pogoda i humory dopisały, więc wyprawa była udana.

Opr.: J. Gąsior


Kraków i Zakopane

Dnia 21.05.2012 r. klasa VI i V wyjechała na wycieczkę do Krakowa i Zakopanego. Długo jechaliśmy autobusem-podróż była męcząca, ale było warto. Kiedy dotarliśmy do Krakowa poszliśmy na Wzgórze Wawelskie, tam zobaczyliśmy min.: Katedrę, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie, Wawel Zaginiony, Skarbiec Koronny i Zbrojownię. Z Wzgórza zeszliśmy Smoczą Jamą i udaliśmy się na Rynek Główny, gdzie zobaczyliśmy Bazylikę Mariacką i Sukiennice. Wszystkie zabytki wywarł na nas ogromne wrażenie. Potem chwilę odpoczęliśmy i po upływie 30 minut byliśmy w drodze do Poronina. Tam spędziliśmy noc.

Następnego dnia około godziny 9:00, po pysznym śniadanku, pojechaliśmy do Zakopanego. Wjechaliśmy tam na Gubałówkę, niestety musieliśmy pieszo zejść do centrum miasta. Potem udaliśmy się na cmentarz na Pęksowym Brzysku. Następnie pieszo przeszliśmy na znane Krupówki. O godzinie 15:00 wyjechaliśmy z Zakopanego, a o 20:30 byliśmy już w Ścinawie. Wycieczka wszystkim się podobała, w drodze powrotnej każdy miał uśmiech na twarzy.

Oprac.: Radosław Kasprzyk

Warszawa

23.05.2012 w środę wyruszyliśmy na wycieczkę do stolicy, w której brali udział uczniowie z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej. W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Łazienki Królewskie, wszyscy byli zachwyceni Pałacem na Wodzie i Pomarańczarnią. Po spacerze udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Każdy z uczestników mógł sam wykonywać różne eksperymenty naukowe. Uczniom szczególnie podobało się rozpalanie ogniska za pomocą siły własnego głosu. Wiele emocji dostarczył im również symulator trzęsienia ziemi. Zwiedzający mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.
W następnym dniu byliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście, które zachwyca urokliwymi kamieniczkami i Zamkiem Królewskim.
Przewodnik w interesujący sposób opowiadał o historii, zabytkach i ciekawostkach związanych z Warszawą.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy także Rawę Mazowiecką, bardzo interesujące miasteczko:) Podziękowania i pozdrowienia dla personelu SPZOZ.

Opr.: Józefa Frukacz i Ryszard Lorenc

Oświęcim i Inwałd

25.05.2012 r. kl. II a i I b gimnazjum uczestniczyły w wycieczce do Oświęcimia i Inwałdu. Naszymi opiekunami były p. Agnieszka Marynowicz  i p. Stanisława Faron – Mroczko.  Zaczęliśmy od Oświęcimia. Z przewodnikiem przez trzy godziny zwiedzaliśmy obóz zagłady i nie mogliśmy uwierzyć, że tu „ludzie ludziom zgotowali ten los ‘’. Zwiedziliśmy Auschwitz,  Birkenau i oglądaliśmy film, byliśmy zszokowani jak wielki był teren obozu i jakie piekło przeszli ludzie. Była to ciekawa lekcja historii, tej prawdziwej ale jakże okrutnej. Następnie udaliśmy się do Inwałdu, do parku miniatur. Park Miniatur „Świat Marzeń ‘’ to miejsce spotkania z modelami najsławniejszych cudów architektonicznych z całego świata. Zwiedzając park, mogliśmy podziwiać m.in. Świątynie Akropolu, Wieżę Eiffla, Colosseum, Statuę Wolności, Mur Chiński, Big Ben, Łuk Tryumfalny, Sfinksa i Biały Dom …   i wiele innych. Wszystkie miniatury zostały zbudowane 1:25 (Niesamowite). Czas jaki spędziliśmy  w parku, to nie tylko była nauka lecz doskonały relaks w zielonym labiryncie i lunaparku. Największym powodzeniem cieszyły się wśród chłopców samochodziki. „Koło młyńskie’’, „Pirat’’. Skorzystaliśmy również z piknikowej gastronomi. Moim zdaniem wycieczka była bardzo udana.

Klaudia Simon

Powrót do strony głównej